asd
36. évfolyam, 1. szám
Szerzői útmutató Lektori útmutató


Számlaszám:

11707024-20488660
(OTP)

Kérjük, hogy a közlemény rovatban a tag neve, és pecsétszáma legyen
feltüntetve.


A 2024-es évtől az Európai Urológus Társaság számunkra egy kedvezményes, egységes 112,50 Euro összegű tagdíjat állapított meg, mely jelenlegi árfolyamon 44.000 Ft. Ehhez számoljuk hozzá a 15.000 Forintos – közgyűlés által elfogadott – MUT tagdíjat, ez összesen

59.000 Forint.
 
Rezidens tagdíj:
25.000 Ft
Nyugdíjas tagdíj: 5.000 Ft

befizetési határidő:

2024. március 31.
 
 

Szakmai vélemény: Progresszív betegellátás - urológiai centrumok


A Fővárosi Önkormányzat Egyesítet Szent István és Szent László Kórház-Rendelőintézet Urológiai Osztálya

Ennek az osztálynak a szakmai műhelyét, munkáját, munkastílusát és módszereit, a betegellátás becsületességét és humánumát közösen alakítottuk ki az itt dolgozó orvos kollégákkal és szakdolgozókkal, szerény vezetésem mellett. Ezt az osztályt gyermekemnek tekintem. A szülő a gyermekéről sohasem mond rosszat, mégis megpróbálok röviden korrekt véleményt mondani az általam vezetett osztályról.


Az a megaláztatás, amelyet most, osztályunk I-es progresszivitási szintre való leminősítésével elszenvedtünk, csupán pillanatfelvételnek tekinthető, ennek hosszú, tíz-tizenöt évre visszanyúló előzményei vannak.


Az osztály 1995 után rövid, egy-két év alatt a főváros egyik meghatározó urológiai radikális tumorsebészeti osztályává alakult. Az ezt alátámasztó statisztikai adatokat, tudományos munkákat kérésre szívesen bemutatjuk. Mi is beleütköztünk azokba a fékező tényezőkbe, melyek az ország összes urológiai osztályát sújtották (TVK, orvos- és ápolóhiány, az infrastruktúra folyamatos eróziója, valamint azok az irracionális gazdálkodási módszerek, melyek az egészségüggyel nehezen egyeztethetőek össze, a keretgazálkodás – pl. gyógyszerkeret, egészségügyi anyag-keret). Az ország más és más osztályai máshogyan és máshogyan voltak képesek reagálni ezekre a negatívumokra, és túlélni azok sorvasztó hatását.
A Szent István Kórház Urológiai Osztályának ágyszáma és ellátási területe is folyamatosan csökkent az évek során, ágyszámunk 45-ről 20-ra, területünk pedig több mint 150 ezer főről 50-60 ezer főre, azaz elvették, elcsatolták ellátási területünk 65 %-át! Mindezen változtatások „felülről” jöttek, azaz az osztály, illetve a kórház megkérdezése nélkül. Az Urológiai Osztály minden területi és területen kívüli beteget mindig el tudott látni, és Osztályunk sosem kérte területének és ágyainak csökkentését, illetve betegellátó kötelezettségének redukcióját. Ennek következménye az lett, hogy azok a statisztikai mutatók, melyek mennyiségi jellegűek, osztályunk esetében fokozatosan csökkentek.
Osztályunk szakmai színvonala az elmúlt 15 év alatt mindig országosan is vezető helyen állt, emberséges, önzetlen viselkedésünk országos hírnevet vívott ki, az Osztály orvosai, nővérei, asszisztensei egy nagyon modern, etikus, iskola-jellegű szemlélet alapján dolgoztak és dolgoznak ma is. A statisztikai adatok változása tehát egyáltalán nem jelenti az Osztály munkája minőségének romlását. Mindezen negatívumok ellenére változatlan szakmai színvonalon működik osztályunk, melyet a minőséget jellemző statisztikai mutatók is igazolnak.


Nyomatékosan kiemelném még azt a tényt, hogy éppenséggel a Dr. Kövi Rita főosztályvezető asszony által megküldött adatokból is kimutatható, hogy a minősített műtétek százalékos aránya az ESZSZK Urológiai Osztályán az SE Urológiai Klinika mögött a második helyen áll. (Nem azért alacsony az átlagos ápolási napok száma osztályunkon, mert csupán kis műtéteket, azaz egynapos ellátást végzünk, hanem azért, mert az egyébként hosszabb ápolást igénylő esetek, a radikális műtétek kórházi tartózkodási napjait is a minimumra csökkentettünk.)


Megfontolandó momentum még az is, hogy a Szakmai Kollégium Urológiai Tagozata és Tanácsa a munkája során bizonyára behatóan foglalkozott a cystectomiák és orthotopikus hólyagképzés kérdésével. Ez annál is inkább valószínű, mert a II. és a III. progresszivitási szint között gyakorlatilag ez az egyetlen különbség (a III-as szint végezhet cystectomiát, a II-es szint nem végezhet). A Szent Isván Kórház Urológiai Osztályának ezt a speciális tevékenységét elemezve megállapítottuk, hogy az elmúlt tizenöt év alatt közel száz cystectomiát végeztünk, több mint 90 %-ban orthotopikus hólyagpótlással. Mi lenne a Tisztelt Minősítő Grémium véleménye erről az osztályról akkor, ha ezt a tényt is figyelembe vették volna?



< Előző | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | Következő >
Cikk értékelése Eddig 20 felhasználó értékelte a cikket.

Hozzászólások

.....