90 éves a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikája
Szerkesztette: Romics Imre
Semmelweis Kiadó 2010; 187. oldal
Romics professzor a mai rohanó, pénzorientált világban érezte történelmi kötelezettségét, egy olyan hiány pótlására, mint a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinika történelmének összefoglalása. Nem kímélve sem időt, sem energiát, a kezünkbe adott egy olyan forrást, amely megpróbál a kívülállók számára is élvezetes ismeretanyagot adni, a kezdetektől a napjainkig.
A könyv nemcsak a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának, de a magyar urológia történetének is egy jelentős periódusán kalauzol el minket és mindezt a hagyományoktól elszakadva gazdag, változatos képanyaggal teszi.
Az urológia jelentős személyiségei, használati tárgyaik, híres vendégek, gyönyörű, régi műszerek, érdekes dokumentumok – személyes és levéltári anyagok – láthatóak a közel 200 oldalas könyvben. Az intézetvezető professzorok életébe, munkásságába is betekintést nyerünk a képeken és az írásos anyagon keresztül. A könyv lapjain megtekinthető a klinika épületében található múzeum anyagának nagy része, ami a múltról szól. A jelen pedig: a klinika saját forrásaiból felújított műtők, tanterem, ambulanciák, kórtermek, műszerpark. Igazi unikum Charles Mayo aláírása az 1920 óta vezetett vendégkönyvben. Beleolvasván az archív anyagba, meglepő kép tárul elénk a 20-as, 30-as, 40-es évekről, nem is beszélve a klinikáról 1922-ben készült fekete-fehér fotókról. Mindahány igazi kortörténeti dokumentum; izgalmas vállalkozás beazonosítani az itt látható helyszíneket a maiakkal (és persze sajnálkozni a már eltűnteken). Külön említést érdemel a szöveges rész, amelynek segítségével megismerhetjük, miképp lett az urológia önálló diszciplína. Bepillanthatunk a tanszékvezetői kinevezések hosszadalmas, sok szavazást magába foglaló, összefonódásokkal teli világába. A klinika alapította díjak látványosan dokumentáltak, csakúgy, mint az egyedülálló Füvészkerti Urológus Napok rendezvénye. Európa nagynevű urológusairól és a klinikán továbbképzésen résztvevőkről találunk fotókat, bizonyítva azt, hogy a budapesti Urológiai Klinika az európai urológia organikus része. Emellett a hosszú vendéglista tanúsítja, hogy a világ minden tájáról fontosnak tartják a klinikával való kapcsolatot. A civilek közül többek között Sütő András, Habsburg Ottó neve fémjelzi a listát.
Érdemes egy nyugodt órában a kezünkbe venni a könyvet, és a képek segítségével szabadjára engedni fantáziánkat az elmúlt idő fogaskerekei között, ezzel kellemes időtöltést szerezve magunknak. A gazdag képanyag – amely fotók, rajzok, karikatúrák sokasága – hivatott ebben segíteni minket.
Cikk értékelése | Eddig 8 felhasználó értékelte a cikket. |
Hozzászólások